Fortyfikacje w Płocku

Umocnienia Płocka okalają miasto ze wszystkich stron.
Wybudowane przez TODT w 1944 roku składały się w większości z popularnych Tobruków czyli Ringstandów 58c oraz Rinstandów 69(alt) ze stanowiskiem moździerza. Uzupełnieniem był bardzo mocno rozbudowany i do dziś widoczny system transzei i rowów przeciwczołgowych. Część z nich położona jest na terenach prywatnych – jak widać jeden z nich zaadoptowano na spiżarnię, a część leży przy drogach asfaltowych i leśnych. Niestety te, które nie są zamknięte, stanowią wysypiska śmieci.
Co ciekawe, przy drodze krajowej nr 60 znajduje się mini skansen z odbudowanymi (jakiś czas temu) transzejami, stanowiskami strzelniczymi i jednym oczyszczonym Ringstandem 58c. Całość została wykonana przez członków Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej GRH Weichsel Płock.